Jak zapnout akceleraci pomocí GPU v Adobe CS6

Jestli-že pracujete s videem, potřebujete výkonnou grafickou kartu. Často stačí pořídit jednu z herních grafik. Máte na výběr z grafických karet od mnoha výrobců avšak grafický čip (dále jen GPU) lze sehnat pouze od dvou výrobců a to NVIDIA a AMD. Tito výrobci přišli s novými technologiemi, které jsou mnohonásobně výkonnější než klasické procesory a pomáhají zrychlit složité výpočty fyziky a zrychlý i vaši práci s videem.

Zatímco NVIDIA přišla s technologií CUDA, AMD přineslo OpenCL. Nechci v tomto článku porovnávat tyto technologie ale zaměřit se pouze na jednu a ukázat, jak zapnout podporu i u oficiálně nepodporovaných GPU od NVIDIA.

Mám zkušenost pouze s Grafickými kartami osazenými čipem od NVIDIA s CUDA jádry. A to z toho důvodu, že Adobe ve verzi CS6 oficiálně podporuje akceleraci OpenCL pouze u dvou GPU na platformě MAC. Pokud ale máte doma grafickou kartu s GPU od AMD, nemusíte propadat panice, Adobe se dalo dohromady a u verze Creative Cloud je podpora výrazně lepší viz System requirements | Adobe Premiere Pro.

Pojďme na to

Podporuje Adobe Creative Suit 6 moje GPU?

To že máte nebo nemáte grafickou kartu s podporovaným GPU se dozvíte jednoduše na stránkách Adobe (System requirements | Adobe Creative Suite 6), kde je popsáno jaké GPU jsou podporovány a v jakých aplikacích. Oficiálně NVIDIA podporuje jenom karty, které najdete na jejich stránkách. Neoficiálně ale lze zapnout většinu karet s technologií CUDA. Tak hurá do toho!

Mám grafickou kartu s podporovaným GPU

V tomto případě není co řešit, stačí pouze ověřit, jestli si aplikace všimli, že máte nainstalované nové střeva ve skříni a zaply akceleraci pomocí GPU.

Nastavení v Adobe Premiere Pro najdete pod: Edit > Preferences > General

Nastavení v Adobe Premiere Pro najdete pod: Edit > Preferences > General

Nastavení v Adobe After Effects najdete pod: Edit > Preferences > Previews

Nastavení v Adobe After Effects najdete pod: Edit > Preferences > Previews

Nemám grafickou kartu s podporovaným GPU

1.

K zapnutí vašeho nepodporovaného GPU je potreba ho podstrčit jako podporované. K tomu potřebujete znát přesný název vašeho grafického čipu, ten si jednoduše najdete ve Správci zařízení.

Správce zařízení

Správce zařízení najdete v Ovládací panely > Systém > Správce zařízení

2.

Poté už je jen potřeba tento název přidat do konfiguračního souboru mezi podporované karty (bez označení výrobce „NVIDIA“).

cuda supported cards

U Premiere Pro se tento soubor jmenuje cuda_supported_cards.txt a najdeme ho přímo ve složce, kde máte Premiere Pro nainstalován.

U adobe after effects se tento soubor jmenuje raytracer_supported_cards.txt a najdeme ho primo ve složce, kde máte After Effects nainstalován v podsložce Supported Files.

U After Effects se tento soubor jmenuje raytracer_supported_cards.txt a najdeme ho primo ve složce, kde máte After Effects nainstalován v podsložce Supported Files.

3.

Nakonec už jen zapnete akceleraci pomocí GPU v příslušných programech jako, když je podporované.

Adobe ve verzi CC integruje akceleraci pomocí GPU do více svých programů (např. SpeedGrade nebo Illustrator), takže je na co se těšit.

 

Chcete vědět více?


Kam dál

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *