Význam barev: žlutá

Žlutá je základní barvou barevného spektra. Odpovídá délce 570-590 nm a je barvou monochromatického světla.

Inverzní barvou neboli doplňkovou k žluté je fialová. Žlutou často spojujeme se sluncem a světlem. Je to barva optimismu a štěstí. Často symbolizuje zlato a bohatství.

Dvě hlavy význam žluté barvy citrony

Lidské oko je na žlutou velmi citlivé a přestože jde o světlou barvu, je dobře vidět na dálku. Hlavně pokud se vyskytuje v tmavém kontrastním prostředí. Pro to je to také barva signální. Žlutá na semaforu značí – pozor, připravte se k jízdě. Žlutá karta ve fotbale je výstrahou. V přírodě značí nebezpečí. Může také ukazovat na asijský původ, mongoloidní rasa je totiž někdy nazývána žlutou rasou. Nejznámější žlutou rodinou je ovšem rodina Simpsonova ze Springfieldu. Jejich stvořitel Matt Groening řekl stanici BBC, že chtěl, aby si lidé při přepínají z kanálu na kanál, díky žlutému záblesku ihned uvědomili, že se jedná o Simpsonovy.

Dvě hlavy význam žluté barvy homer simpson

Významy žluté barvy

Žlutou vnímáme jako pozitivní barvu. Zejména proto, že si jí spojujeme se svitem slunce. Východ slunce nám dává novou naději. Slunce nás hřeje a nabíjí nás životní energií. A stejně na nás působí i žlutá. Představuje radost ze života, štěstí, vnitřní moudrost, přátelství a veselí. Bývá také barvou změny a komunikace. Negativní významy si žlutá nese z historie a tak může také symbolizovat závist, žárlivost a zahořklost. Ve středověku byla žlutá barva symbolem nečistoty a hříchu. Později tuto symboliku zneužili nacisté, když žlutou hvězdou označovali židy.

Žlutá ve feng-shui

Žlutá nese ve feng-shui energii země. Podporuje abstraktní myšlení, schopnost koncentrace a učení se. Proto je vhodná hlavně do učeben. Rozvíjí také svobodné myšlení a ctižádostivost. Neměla by se používat v dětských pokojích. Děti jsou totiž na žlutou barvu více citlivé a její přemíra způsobuje, že v takovém pokojíku více brečí. U dospělých může mnoho žluté vyvolat úzkost. Žlutá by se neměla používat tam kde je dobré vypnout a relaxovat. Tedy v ložnici, koupelně nebo třeba v místnosti kde se medituje.

Žlutá v grafice

Žlutá je kladná teplá barva. Která může nést významy přátelství, optimismu a bohatství. Přináší naději, světlo a zároveň má moc zaujmout, přitáhnout vaši pozornost a zvýraznit obsah. Při použití žluté je vhodné znát i její historický význam. Je jednou ze čtyř barev barevného modelu CMYK. Používaného při míchání pigmentů tedy při tisku.

V roce 1907 se americký obchodník s auty John D. Hertz rozmýšlel, jak využít vozy, které nejdou na odbyt. Napadlo ho, že by si mohl založit taxi službu. Jeho taxíky se ale mezi ostatními auty snadno ztrácely, a tak si Hertz nechal zpracovat studii, která barva vozidel bude na silnicích nejvíce výrazná. Ano, na plné čáře vyhrála žlutá. Dnes jsou v Americe běžné nejen žluté taxiky, ale také školní autobusy.Dvě hlavy význam žluté barvy loga světových firem

Žlutá je nejčastěji využívána jako doplňková barva. Světlé odstíny žluté nejsou vhodné pro text na bílém pozadí. Netvoří dostatečný kontrast a text se prakticky nedá přečíst. Sytější odstíny žluté fungují při větších velikostech písma. Často se setkáme s kombinací černé a žluté, ale také modré a žluté. Poslední kombinace se spojuje především se Švédskem. Žlutá a modrá jsou totiž švédské národní barvy a nese je například švédská značka IKEA.

Žlutá také zvyšuje pocit hladu a aktivuje trávicí systém. Proto jí využil ve svém logu například McDonald.

Psychologie žluté barvy

Žlutou barvu mají rádi lidé, kteří touží po změně. Bývají spontánní a uvolnění. Často vidí svoji budoucnost světle a bývají velcí optimisté, jsou plní očekávání a nadějí. Vyhýbají se jí nešťastní a nespokojení lidé, kterým připadá pokrytecká a povrchní. Je oblíbenou barvou asi pro 5 % lidí.

Historie

V křesťanské ikonografii jsou žluté připisovány především negativní vlastnosti, jako je závist, zrada a žárlivost. Často je do žlutého roucha oblékán na obrazech starých mistrů Jidáš. Žlutou stuhu museli nosit žebráci, malomocní prostitutky a svobodné matky. Ukazovala na to, že její nositelé jsou nečistí hříšníci. Ve Španělsku nosil kat žlutý a rudý šat – žlutá symbolizovala vinu trestaného, rudá moc a odplatu.

Negativní symboliky žluté využili nacisté v Hitlerově fašistickém Německu a v okupovaných zemích, když žlutou davidovou hvězdou označovali židy.

Dvě hlavy význam žluté barvy davidova židovská hvězda

Ve starém Egyptě představovala žlutá s nádechem oranžové smrt a neplodnost. To vycházelo z nekonečné písečné pouště bez známek vláhy, kde mnoho lidí nalezlo smrt. Jasně žlutá pak znamenala zlato, věčnost a vše božské.

Žlutá barva byla symbolem čínských císařů a čínské monarchie. Žluté nohavice patřily k odění perských králů a vladařů babylónských a médských. Dodnes je žlutá posvátnou barvou buddhistického náboženství. V tibetských chrámech bývá dokonce svěcená voda lehce obarvena šafránem.

Tetování

Dvě hlavy význam žluté barvy originální tetování

 

Šperky

OLYMPUS DIGITAL CAMERAdve hlavy vyznam barev zluta sperky nausnice
Dvě hlavy význam žluté barvy nahrdelnik

Architektura

dvě hlavy význam barev žlutá architektura

Niemeyer Center, Aviles, Španělsko

dvě hlavy význam barev žlutá architektura

Brestad Plejecenter / Senior Housing, by JJW Arkitekter

dvě hlavy význam barev žlutá  architektura

Tellus Nursery School, Švédsko

 

Interiér

dvě hlavy význam barev žlutá interiér dvě hlavy význam barev žlutá interiér dvě hlavy význam barev žlutá interiér dvě hlavy význam barev žlutá interiér dvě hlavy význam barev žlutá interiér

Typografie

dvě hlavy význam barev žlutá typografie dvě hlavy význam barev žlutá typografie

Móda

dvě hlavy význam barev žlutá moda Gucci Spring 2013

Gucci jaro 2013

dvě hlavy význam barev žlutá  moda Christian Dior Haute Couture SS 2008

Christian Dior Haute Couture jaro-léto 2008

dvě hlavy význam barev žlutá  moda Jean Paul Gaultier Fall 2012 Couture

Jean Paul Gaultier podzim 2012

dvě hlavy význam barev žlutá moda-Giorgio-Armani-Prive-2009-Couture

Giorgio Armani 2009


dvě hlavy význam barev žlutá  boty Manolo Blahnik

Manolo Blahnik

dvě hlavy význam barev žlutá vlasy

Ilustrace

dvě hlavy význam barev žlutá ilustrace dvě hlavy význam barev žlutá animovaný gif dvě hlavy význam barev žlutá ilustrace dvě hlavy význam barev žlutá ilustrace dve hlavy vyznam barev zluta ilustrace Simon Landrein dve hlavy vyznam barev zluta ilustrace

Malba

dve hlavy vyznam barev zluta  malirstvi Henri de Toulouse-Lautrec

Henri de Toulouse-Lautrec

dve hlavy vyznam barev zluta  malirstvi Marc Chagall

Marc Chagall

dve hlavy vyznam barev zluta  malirstvi Pablo Picasso

Pablo Picasso

dve hlavy vyznam barev zluta malirstvi matisse

Henri Matisse

dve hlavy vyznam barev zluta malirstvi Paul Gauguin

Paul Gauguin

 

Sochařství

dve hlavy vyznam barev zluta  socharstvi The Beetle Sphere Ichwan Noor

Ichwan Noor

dve hlavy vyznam barev zluta socharstvi Nick Ervinck

Nick Ervinck

dve hlavy vyznam barev zluta socharstvi Public Art in Chicago Millennium Park

Chicago Millennium Park

 

Land art

dve hlavy vyznam barev zluta socharstvi  land art Marc Pouyet

Marc Pouyet

 

Užitý design

dve hlavy vyznam barev zluta nabytek 1 dve hlavy vyznam barev zluta nabytek komoda

Folklor

dve hlavy vyznam barev zluta folklor afganistan

Afgánistán

dve hlavy vyznam barev zluta folklor cina

Čína

dve hlavy vyznam barev zluta folklor mexiko

Mexiko

 

Žlutá v přírodě

dve hlavy vyznam barev zluta 4 dve hlavy vyznam barev zluta priroda 5

dve hlavy vyznam barev zluta priroda

Obalový design

dve hlavy vyznam barev zluta obalovy design 1 dve hlavy vyznam barev zluta obalovy design 2 dve hlavy vyznam barev zluta obalovy design

Reklama

dve hlavy vyznam barev zluta reklama 1 dve hlavy vyznam barev zluta reklama

Corporate identity

dve hlavy vyznam barev zluta corporate identity 1 dve hlavy vyznam barev zluta corporate identity 2 dve hlavy vyznam barev zluta corporate identity 3 dve hlavy vyznam barev zluta corporate identity


Kam dál

Mohlo by se Vám líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *