Význam barev: modrá

Barva je vjem, který vytváří viditelné světlo dopadající na sítnici lidského oka. Je to část elektromagnetického spektra mezi infračerveným a ultrafialovým zářením. Někteří živočichové vnímají jiný rozsah. Včely například mají rozsah blíže ultrafialovému záření, plazi zase blíže k infračervenému záření.

Modrá

Světle modrá má frekvenci kmitů od 650 za sekundu a vlnovou délku 470 nanometrů. Čím tmavší modrá tím více kmitů za sekundu.

Patří mezi základní studené barvy. Kontrastní barvou k sytě modré je žlutá. Má spoustu odstínů od blankytné modré, přes tyrkys až po indigo. V některých kulturách nerozlišují mezi modrou a zelenou barvou.

Modrou vnímáme jako barvu oblohy nebo vody, přestože to není jejich skutečná barva. U oblohy za to vděčíme Rayleighovu rozptylu světla na molekulách vody. Stejně tak i tlustá vrstva vody má pro nás modrou barvu, protože voda pohlcuje červené světlo.

dve hlavy vyznam modre obloha a more

V praslovanštině se vyskytoval tvar modrъ, jehož původ nemá jistý výklad. Jedna teorie spojuje tento tvar s latinským slovem madēre – být mokrý, s řeckým slovem madáō – pouštět vláhu, tát, dále se staroindickým tvarem máda- opojný nápoj. Původ těchto výrazů je s největší pravděpodobností v indoevropském slovu mad – mokrý či stékat. Slovanské slovo by pak bylo odvozeno příponou -ro a jeho význam by byl – mající barvu vody.

Významy modré barvy

Modrá je chladnou barvou. Vyjadřuje rovnováhu, konzervatismus, smysl k povinnostem, klid a komunikaci. Dalšími významy je moudrost, inteligence, nekonečnost a hloubka. Vnímáme jí jako barvu pro chlapce. Spojujeme si jí se stabilitou a jistotou a lidé mají tendenci jí důvěřovat. Z hlediska fyziologických účinků modrá uklidňuje srdeční puls, snižuje rytmus dýchání, uklidňuje, povzbuzuje k duševní práci, soustředění a usměrňuje dovnitř – říká se jí barva klidu a odpočinku.

V astrologii je modrá přiřazována Neptunu a rybám. Je archetypem nekonečné hloubky, míru a transcendence.

Za modrou byla označována šlechtická krev a to zejména proto že šlechta se neopalovala, a tak byly přes jejich světlou kůži dobře vidět modré tepny. Modrou smrt budou znát uživatelé operačního systému Windows. V kartografii označuje modrá barva vodní toky a její odstíny zpravidla hloubku zavodněné oblasti.

Modrá v grafice

Modrá barva je často využívanou barvou v korporátních identitách firem. Dodává jejich prezentacím důvěryhodnost. Mají ji rádi jak ženy tak muži. U žen dokonce vyvolává respekt, mají pocit její nadřazenosti a spojují si jí s obchodem. Modrou využívají často sociální sítě nebo třeba výrobci mobilních telefonů, protože představuje komunikaci.

dve hlavy vyznam modre barvy logo facebookskype-logo-feb_2012_rgb_500

Také ji často najdeme v identitách bank a firmách zabývajících se financemi.

VB07-079 Volksbank zahranicni platebni prikaz 01

 Interiér v modré

Modrá v interiéru zklidňuje mysl a zbavuje stresu. Zvětšuje prostor. Napomáhá k odpočinku. Její použití je jednoduché. Je potřeba pouze ohlídat aby místnost nepůsobila příliš chladně. Doporučuje se k modré vybrat alespoň jednu doplňkovou barvu, a tak se pokoj oživí. V kombinaci s bílou je skvělá k relaxaci a snění. Modrá může působit i neosobně až nepřátelsky a to především při využití tmavších odstínů. Modrá ladí se všemi materiály, ať už jde o sklo, dřevo, kov nebo kámen. Podporuje kreativitu, pomáhá soustředit se. Evokuje čistotu. Modrá není vhodná do kuchyně, protože snižuje chuť k jídlu. Vhodné je její použití v dětských pokojích.

 Modrá ve Feng shui

Ve feng shui je modrá energií yin a představuje vodu. Souvisí s tokem peněz a zdravím. Představuje dychtění po vědomostech, důvěru a bezpečí. Pomáhá při meditaci. Je vhodné ji použít do místností spojených s prací či obchodem, pomáhá totiž vypínat city a soustředit se. Logické je také její použití v koupelnách.

dve hlavy vyznam modre barvy feng shui koupelna

 Psychologie modré barvy

Rádi ji mají lidé s bohatým vnitřním životem, romantikové a introverti. Psychologové tvrdí, že modrá je barvou klidu, uspokojení, souladu. Mají ji rádi lidé citliví, s bohatým vnitřním životem, hledající lásku a oddanost a romantikové . Symbolizuje něhu, věrnost, důvěru, oddanost a tradici. Dávají jí také přednost lidé, kteří touží po klidu: unavení, přepracovaní, i ti co nemají rádi změny. Ti co modrou barvu odmítají mají nejspíš strach ponořit se do svého nitra,  nebo nejsou spokojeni se svými vztahy. S odmítáním modré se často setkáváme u mladých lidí, kteří touží po osamostatnění se.

Historie

V egyptě byla modrá barva získávána z drahého kamenu lapis lazuli. Takovému pigmentu říkáme ultramarín a byl dlouhou dobu oblíbenou barvou. Přesně do roku 1830, kdy se začal vyrábět synteticky a tudíž mnohem levněji. Šperky vykládané tímto kamenem ukazovali na spojení s božstvy.

Nejvyšší egyptský bůh Amon má tělo tmavě modré barvy, což ukazuje na jeho kosmický původ. Modrou se ukazovalo na vše božské a často se jí barvily vlasy či oči bohů a vládců.

dve hlavy vyznam modre barvy hathor

Hlava egyptské bohyně Hathor – přívěšek z Lapis Lazuli

Mexický bůh Quetzalcoatl, Opeřený had, stvořitel Aztéků, je rovněž modrý. Indičtí bohové mají modrou pleť. Germánský otec veškerenstva Odin je zobrazován v modrých šatech. Panna Marie se zejména v gotickém období halí do modrého pláště, zde má modrá význam mateřství a ženskosti.

V Číně je modrá barvou nesmrtelnosti. V antice byla připisována bohyni Afrodíté.

Tetování

dve hlavy vyznam modre barvy tetovani

tatér SirLexi Rex

Šperkydve hlavy vyznam modre barvy sperky 1 dve hlavy vyznam modre barvy sperky 2 dve hlavy vyznam modre barvy hodinkydve hlavy vyznam modre barvy  sperky 1

Architektura

dve hlavy vyznam modre barvy architektura 1

Sheraton Huzhou Hot Spring Resort | Yansong Ma

dve hlavy vyznam modre barvy architektura 3

dve hlavy vyznam modre barvy architektura

Masjid-I Shaykh Lotfallah | Isfahan, Írán

Interiér

dve hlavy vyznam modre barvy interier 1

dve hlavy vyznam modre barvy interier 2 dve hlavy vyznam modre barvy interier 3 dve hlavy vyznam modre barvy interier 4 dve hlavy vyznam modre barvy interier

Typografiedve hlavy vyznam modre barvy typografie 1 dve hlavy vyznam modre barvy  typografie

Móda

dve hlavy vyznam modre barvy boty

Manolo Blahnik

dve hlavy vyznam modre barvy moda 2

Elie Saab Jaro 2015

dve hlavy vyznam modre barvy moda 3

Elie Saab Couture

dve hlavy vyznam modre barvy vlasy

dve hlavy vyznam modre barvy moda

Jonathan Cohen Podzim 2014

Fotodve hlavy vyznam modre barvy foto dve hlavy vyznam modre barvy foto 2

Vektorová grafika

dve hlavy vyznam modre barvy vektorova grafika

Malba

picasso chanel in blue

Pablo Picasso | Žena se založenýma rukama

dve hlavy vyznam modre barvy malba

James Nares

dve hlavy vyznam modre barvy malba franc marc

Franz Marc | Věž z modrých koní

Sochařství

dve hlavy vyznam modre barvy sochařství

Déšť | Nazar Bilyk | Kyjev

Užitý design

dve hlavy vyznam modre barvy design

Oscha Starry Night Blue Ice

Šátek na nošení dětí | Oscha Starry Night Blue Ice

Folklordve hlavy vyznam modre barvy folklor 2 dve hlavy vyznam modre barvy folklor

dve hlavy vyznam modre barvy modrotisk

Modrotisk

Modrá v přírodě
dve hlavy vyznam modre barvy ulity

dve hlavy vyznam modre barvy lapis lazuli

Lapis Lazuli

Corporate identity

dve hlavy vyznam modre barvy  corporate identity 3

Rosst advertising agency

dve hlavy vyznam modre barvy corporate identity 1

Twilight bicycle club | Michael Pharaoh

dve hlavy vyznam modre barvy corporate identity


Kam dál

Mohlo by se Vám líbit

Komentáře

  1. Naďa Ryšánková says:

    Modrá to s námi prostě umí :)

    Ta socha se jmenuje Déšť, vytvořil ji ukrajinský umělec Nazar Bilyk a najdeš ji v kyjevské PEYSAZHNA ALLEIA (Lanscape Alley). Je to součást projektu Kiev Fashion park.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *