Význam barev: fialová

Fialová odpovídá nejvyšším frekvencím elektromagnetického vlnění, které lidské oko umí vnímat. Patří mezi základní barvy barevného spektra. Ale obecně jde o sekundární barvu. Vzniká totiž mícháním dvou základních barev a to červené a modré. Je to barva monochromatického světla o vlnové délce 400 nm. Světlo s vyšší frekvencí oko nedokáže zachytit a jedná se o ultrafialové záření. 

dve-hlavy-vyznam-barev-sekundární-barvy-fialova

Inverzní barvou neboli doplňkovou k fialové je žlutá. Fialová symbolizuje především tajemno, bohatství a empatii, ale také melancholii, duchovnost i královský původ. Různé odstíny fialové mají i různé významy. Od jemných uklidňujících odstínů až po temné depresivní.

Latinské violentia značí“násilí“ a violare znamená porušit nebo znásilnit. Stejného původu je i anglický výraz violence (násilí). Tyto odvozené tvary pocházejí ze slova viola (fialka). Negativní významové propojení zřejmě způsobilo, že fialová barva se používala i k ocejchování nepohodlných lidí. V koncentračních táborech nacisti označovali fialovými trojúhelníčky homosexuály.

dve hlavy vyznam barev fialova levandule pole

Významy fialové barvy

Fialová v sobě nese ženskou i mužskou energii.  Uklidňuje i harmonizuje. Povzbuzuje inspiraci a kreativitu. Může symbolizovat posmrtný život. Tajemno spojené s opouštěním těla. Světle fialová to je melancholie, klid, naivita, dětinskost a vcítění se do ostatních. Také se říká, že je léčivou barvou, podporuje duchovní pohled na věci. Pomáhá v boji se stresem i s bolestí hlavy. Oproti tomu tmavě fialová bývá přisuzována bohatství, vyšším společenským vrstvám, magii, zároveň také depresi i ostatním psychickým nemocím.

Psychologie fialové

Lidé, kteří mají fialovou rádi bývají velmi citliví a empatičtí. Často pomáhají ostatním. Bývají obdařeni velkou dávkou empatie. Okolí je často vnímá jako nedozrálé až dětinské. Jde o velké snílky a romantiky, kteří trochu bojují s praktičností tohoto světa. Často se zajímají o věci mezi nebem a zemí. Bývají nesoustředění. Tvrdí se, že nejvíc se fialová barva líbí dětem v období puberty a těhotným ženám, ale výzkumy nic takového neprokázali. Ten kdo fialovou nemá rád, touží po jistotách, skvěle kontrolují své city a nejlépe funguje v nastoleném řádu. Max Lüscher při svých testech zjistil, že ve fialové nalézají zvláštní zálibu černoši z Tanganiky, Peršané a Indiáni ze střední Brazílie.

dve-hlavy-vyznam-fialove-barvy-aaa

Fialová ve Feng shui

Fialová nese energie obou barev ze kterých vzniká. Tedy ženskou energii vody (modrá) a mužskou energii ohně (červená). Díky tomuto spojení se fialová nejvíc hodí do ložnice. A to hlavně její tmavší odstín. Je smyslná a podporuje kreativitu. Nesmí se to s ní ale přehánět. Ideální je volit jí pouze jako doplňkovou barvu. Ve Feng-shui nejsou doporučovány květiny blízko postele, ruší prý spánek. Výjimku mají africké fialky. Fialová bývá také doporučována do relaxačních místností nebo do koupelny. Zkrátka všude kde si člověk rád dopřeje chvilku klidu, relaxace nebo meditace. V tomto případě se vždy jedná o světle fialovou s dominancí modré barvy.

Fialová v grafice

Fialová je nositelkou spousty významů. Může být něžná romantická, ale také smyslná, tajemná. Pokud se tedy rozhodnete pro svou značku zvolit fialovou, dobře si rozmyslete její odstín a zjistěte si jaké v lidech vyvolává emoce. Špatný odstín by vám mohl uškodit. Tmavě fialová představuje luxus, moudrost, majestátnost, bohatství nekonvenčnost, kreativitu, originalitu, duchovno i magii. V křesťanské terminologii znamená purpurová naopak pokoru, ale také advent a ctnost. Světle fialová značí jemnost, něžnost, sympatie, citlivost, fantazii, laskavost a romantiku. Je tedy jasné, že jako výrobce luxusních manžetových knoflíčků, se světle fialovou barvou svojí značku znevažujete.

Významy lily (sv. fialové) podpoříte přidáním bílé. U tmavých odstínů docílíte zvýraznění významu černou barvou. Tvrdí se, že fialová je po šedé a bílé nejméně oblíbenou barvou. Má jí rádo asi 6 % mužů a 8,5 % žen.  Nemají jí rádi muži, pro které je neuchopitelná. Nejspíš i proto ji příliš firem jako svoji korporátní barvu nepoužívá.

dve-hlavy-graficky-design-vyznam-fialove-barvy-loga

Přesto že je fialová v přírodě hojně zastoupena, mohou některé její odstíny působit na lidi uměle.

Fialová kráva

Vše začalo v roce 1901, kdy Carl Russ-Suchard přišel s čokoládovou tabulkou, která obsahovala mléko od alpských krav. Tuto čokoládu začal prodávat ve fialovém obale na kterém byla kráva s farmářem. Fialovou prý zvolil z prostého důvodu, aby upoutal pozornost. V roce 1971 navrhla agentura Young & Rubicam reklamu, v které přebarvili na fialovo skutečnou krávu. Mělo dojít k jasnému spojení produktu s reklamním spotem. A zvýšit tak povědomí o značce. Kráva navíc získala srdce televizních diváků svojí něžností a laskavostí. Výsledkem je, že dnes zná značku Milka 96 % západoevropanů. Fialová kráva je s ní spjatá už více než 40 let.

dve hlavy milka obal fialova vyznam barev

Původní obal čokolády Milka

Historie

Fialová byla výjimečná už v Antice. Někteří římští císaři zakazovali lidem nosit fialovou pod trestem smrti. Byla totiž velmi drahou směsí, a tak byla symbolem panovníků. Ve Starém i Novém zákoně je fialová spolu se zlatou, bílou a modrou barvou vyzdvihována. Oděv velekněze se skládal ze zlaté a purpurové. Barvivo pochází z fénického města Tyre (dnes v Libanonu).

Nejvíce byl purpur ceněn v Byzantské říši. Děti tamních panovníků byli popisováni jako „ti co se narodili v purpuru“. Byzantinský Codex Purpureus ze 6. století je malovaný na pergamon potažený purpurem. Výrobu barvy kontroloval dvůr v Byzancii. Barva byla vyráběna ze žláz mořského plže ostransky jaderské. Na jeden gram barvy bylo potřeba 10 000 těchto plžů, což stačilo na obarvení kapesníku. Právě proto byl purpur tak ceněn. A díky tomu získala fialová barva punc bohatství, luxusu a majestátnosti.

dve hlavy codex purpureus vyznam fialove barvy

Codex purpureus

Po pádu byzantské říše se ztratilo tajemství výroby purpurového barviva. Purpur byl nahrazen karmínem, který se náročně a draze vyráběl z hmyzu červce. Karmín byl časem nahrazen jiným, lacinějším červeným pigmentem.

Králové byli korunováni v purpurovém plášti, kardinálové měli svůj kardinálský purpur, nejvyšší soudcové měli purpurové taláry. Katoličtí biskupové se oblékají do sytě fialové a kardinálům navléká papež k purpurovému rouchu ještě ametystový prsten. V současnosti se vyskytuje jen při tradičních církevních anebo státních oficiálních událostech.

První syntetickou fialovou vyrobil William Henry Perkin v roce 1856, když se pokoušel syntetizovat chinin. Nový odstín zpopularizovala o šest let později královna Viktorie, když se oděná v tomto odstínu objevila na Královské přehlídce.

Tetování

dve hlavy vyznam barev fialova tetovani velrybadve hlavy vyznam barev fialova tetovani havran krkavec

 

 

Šperky

dve hlavy vyznam barev fialova sperky ametysty na krk dve hlavy vyznam barev fialova sperky broz dve hlavy vyznam barev fialova sperky prsten ametyst dve hlavy vyznam barev fialova sperky sada nahrdelnik a nausnice dve hlavy vyznam barev fialova sperky dve hlavy vyznam barev fialova svatebni prsteny

Architektura

dve hlavy vyznam barev fialova architektura Enoshima Lighthouse and Mirror Ball

Enoshima lighthouse

dve hlavy vyznam barev fialova architektura most

dve hlavy vyznam barev fialova architekturaŁódź, Hotel Andels

Andels Hotel Lodz

Interiér

dve hlavy vyznam barev fialova interier 1 dve hlavy vyznam barev fialova interier 2 dve hlavy vyznam barev fialova interier 3 dve hlavy vyznam barev fialova interier 4 dve hlavy vyznam barev fialova interier 5

Typografie

dve hlavy vyznam barev fialova typografie 1 dve hlavy vyznam barev fialova typografie 2

Móda

dve hlavy vyznam barev fialova moda Aigner Collection Spring 2015

Etienne Aigner, Jaro 2015

dve hlavy vyznam barev fialova moda gautier

Jean Paul Gautier

dve hlavy vyznam barev fialova moda Giorgio Armani Privé Couture Spring 2014

Giorgio Armani, jaro 2014

dve hlavy vyznam barev fialova moda John Galliano for Christian Dior Fall Winter 2010 Haute Couture

John Galliano pro Christiana Diora, podzim-zima 2010

dve hlavy vyznam barev fialova moda botydve hlavy vyznam barev fialova moda vlasy

Ilustrace

dve hlavy vyznam barev fialova ilustrace 1
dve hlavy vyznam barev fialova ilustrace 3 dve hlavy vyznam barev fialova ilustrace 4

Malířství

dve hlavy vyznam barev fialova malirstvi Arthur Wesley Dow

Arthur Wesley Dow

dve hlavy vyznam barev fialova malirstvi Edward John Poynter

Edward John Poynter

dve hlavy vyznam barev fialova malirstvi Nicolae Ion Grigorescu

Nicolae Grigorescu

Sochařství

dve hlavy vyznam barev fialova socahrstvi Marjolein Dallinga

Marjolein Dallinga

dve hlavy vyznam barev fialova socahrstvi Willy Verginer

Willy Verginer

dve hlavy vyznam barev fialova socahrstvi Xavier Veilhan

Xavier Veilhan

Užitý design

dve hlavy vyznam barev fialova uzity design 1 dve hlavy vyznam barev fialova uzity design 2

Folklor

dve hlavy vyznam barev fialova folklor 2 dve hlavy vyznam barev fialova folklor 3

dve hlavy vyznam barev fialova folklor ukrainsky

Ukrajina

dve hlavy vyznam barev fialova folklor

Fialová v přírodě

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

dve hlavy vyznam barev fialova levandule pole dve hlavy vyznam barev fialova lilek dve hlavy vyznam barev fialova v prirode fialove brambory

Obalový design

dve hlavy vyznam barev fialova obalovy design 1 dve hlavy vyznam barev fialova obalovy design 2 dve hlavy vyznam barev fialova obalovy design 3

Reklama

dve hlavy vyznam barev fialova reklama

Corporate identity

dve hlavy vyznam barev fialova corporate identity 1 dve hlavy vyznam barev fialova corporate identity 2 dve hlavy vyznam barev fialova corporate identity 3


Kam dál

Mohlo by se Vám líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *