Význam barev: červená

Červená je barvou odpovídající nejnižším frekvencím, které dokážeme okem zachytit. Jde o základní teplou barvu barevného spektra a odpovídá vlnové délce 660 nm. Světlo s nižší frekvencí nevidíme a mluvíme o něm jako o infračerveném záření.  Červená je jednou ze tří základních barev z barevného modelu RGB. Jde o aditivní míchání barev, které využívají projektory a monitory.

Nejčastěji si červenou spojujeme s krví a ohněm. Má spousty odstínů od cihlové přes šarlatovou až po vínovou či karmínovou.

dve hlavy sopka cervena

Pojmenování červené barvy můžeme hledat už ve praslovanštině. Ve staročeštině byl známý tvar črvený a označoval tkaninu barvenou speciálním barvivem z červů. Črviti znamenalo barvit červem. Časem se výraz přenesl na červenou barvu obecně. Odvozenými slovy jsou červen a červenec. V těchto měsících probíhal sběr červce pro barvení látky.

Významy červené barvy

Červená znamená energii, životní sílu, pohyb, odvahu, touhu i smyslnost. Je také signální barvou, která nás má zastavit. Upoutat pozornost nebo poukázat na minusové hodnoty. Je spojována s komunismem a s revolucí. Označujeme pomocí ní kohoutek s teplou vodou. V evropské heraldice značí červená odvahu. Může také znamenat hyperaktivitu, sex a nerozvážnost. Tuto barvu nese také krev, a proto pro nás červená často znamená život, přežití, touhu po životě a životní energii.

Červená ve feng shui

Červená je energií ohně a mužskou barvou. Ten nám přináší teplo a světlo. Ale pokud je červené moc vyvolává konflikty a hádky. Je tedy lepší volit červené doplňky, než vymalovat červeně celý pokoj. Červená je vhodná na vchodové dveře a nebo na doplňky v kuchyni. Podporuje zde chuť k jídlu. Hodí se také do prostor spojených s aktivitou – tělocvičny, posilovny. Nedoporučuje se její použití v dětských pokojích a v ložnici.

Červená v grafice

Červená je v grafickém designu velmi oblíbená a hojně využívaná. Přidává emoce. Ať už jde o hněv nebo lásku. Symbolizuje krev, energii, život, vášeň a hravost. Podporuje chuť k jídlu a zvyšuje tep. Je spojována s adrenalinem. Využívají jí například výrobci energetických nápojů. Má sílu upoutat pozornost. Červenou často nesou značky cílené na mladé, znamená zde rebélii. Může také ukazovat na neotřelý, originální obsah, který nenudí. Červený kříž symbolizuje boj o přežití. Červená je také vhodná pro sportovní aktivity. Kontrastní barvou je zelená.

dve-hlavy-cervena-loga

Psychologie červené barvy

Lidé, kteří mají červenou rádi jsou oblíbení pro svoji srdečnost, upřímnost a cit pro spravedlnost. Bývají ale také tvrdohlaví až agresivní. Červená značí touhu po adrenalinových zážitcích a po ocenění. Bývá také oblíbenou barvou lidí cílevědomých, tvořivých a usilovně pracujících.  Obliba červené může ukazovat na chybějícího otce. Odmítání červené bývá znakem nedostatku sil, pasivity, únavy, nedosažených cílů a deprese.

Historie

V paleolitu byla červená barvou plodnosti a dodávala sílu v posmrtnému životě. Ve starém Egyptě byli červenou barvou natírané stromy, dobytek a modly pro ochranu a povzbuzení plodnosti. Do červeného inkoustu namáčeli svá pera písaři, když měli zaznamenat zlou věštbu, nebo napsat jméno Apofise boha chaosu, či Setha boha zla. Symbolem lásky se červená stala až později. v Indii je červená přisuzována bohyni Lakšmí, která představuje štěstí hojnost a je vtělením krásy. V Řecku nosil červený plášť Erós bůh lásky. Křesťané znají dva odstíny červené. Prvním je karmazín, jasně červená symbolizující lásku. Druhým odstínem je purpur, nafialovělá rudá, symbolizující mučednictví. Červená má ale i svou odvrácenou tvář. Indiáni si při vykopání válečné sekery natírali těla a obličej červenou hlinkou. Říkalo se jim proto rudoši. V Římě si tváře červenou barvou mazali generálové na znamení vítězství. Červená rovněž chránila před zlými duchy a nemocemi. Barvily se jí amulety. Červená zvířata (rezavá) byla považována za pekelná a zrzavý lidé sklízeli posměch, pro jejich nemanželský původ, mělo se dokonce zato, že jejich matka obcovala s ďáblem. Ve staré Číně byl vzácný červený inkoust a směl s ním psát pouze císař. Je zde dodnes považována za barvu štěstí.

dve hlavy maska cerveneho draka

 Tetování

dve hlavy vyznam cervene tetovani

 

Šperky

dve hlavy vyznam cervene sperky Harry Winston

Náhrdelník s rubíny | Harry Winston

dve hlavy vyznam cervene sperky 2 Exif_JPEG_PICTURE

 

Architektura

dve hlavy vyznam cervene architektura Hotel porta fira barcelona

Hotel Porta Fira | Barcelona

dve hlavy vyznam cervene architektura Chateau Castine od Tina Klais  a Mark Verstraeten

Chateau Castine | Tina Klais a Mark Verstraeten

dve hlavy vyznam cervene architektura 2 dve hlavy vyznam cervene architektura

 

Interiér

dve hlavy cervena interier 1 dve hlavy cervena interier 2 dve hlavy cervena interier

Typografie

dve hlavy vyznam cervene typografie 2 dve hlavy vyznam cervene typografie

Móda

dve hlavy vyznam cervene moda 3John Galliano podzim zima 2006

Galliano | Podzim – Zima 2006

dve hlavy vyznam cervene moda 3Valentino podzim 2014-2015

Valentino | Podzim 2014-2015

dve hlavy vyznam cervene moda Vivienne Westwood 2015

Vivienne Westwood | 2015

dve hlavy vyznam cervene boty Christian Louboutin

Christian Louboutin

dve hlavy vyznam cervene moda 2 dve hlavy vyznam cervene moda

 

Foto

dve hlavy cervena foto

Andy Yau

Vektorová grafika

dve hlavy vyznam cervene vektor 2

Jorge Lawerta

dve hlavy vyznam cervene vektor

Freepik.com

Malba

dve hlavy vyznam cervene malba amedeo modigliani

Amadeo Modigliani

dve hlavy vyznam cervene malba matisse

Henri Matisse

dve hlavy vyznam cervene malba picasso

Pablo Picasso

 

Sochařství

dve hlavy vyznam cervene socha

Užitý design

dve hlavy vyznam cervene uzity design

šátek na nošení dětí Artipoppe Argus Revo

dve hlavy vyznam cervene uzity design 2

Folklor

dve hlavy vyznam cervene folklor

Norsko

dve hlavy vyznam cervene folklor 2

Mexiko

Červená v přírodě

dve hlavy vyznam cervene priroda granatove jablko

Granátové jablko

dve hlavy vyznam cervene priroda mochomurka

Muchomůrka červená

dve hlavy vyznam cervene priroda vanadinite

Vanadinit

Obalový design

dve hlavy vyznam cervene obalovy design 1 dve hlavy vyznam cervene obalovy design 2 dve hlavy vyznam cervene obalovy design 3 dve hlavy vyznam cervene obalovy design

 

Reklama

dve hlavy vyznam cervene reklama kecup

Ilustrace

dve hlavy vyznam cervene ilustrace

Corporate identity

dve hlavy vyznam cervene corporate identity 2 dve hlavy vyznam cervene corporate identitydve hlavy vyznam cervene corporate identity 3

 


Kam dál

Mohlo by se Vám líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *