Význam barev: Černá

Při práci s barvami je výhodou znát jejich význam. Barvy totiž pomáhají vyjádřit podstatu věci a určují její charakter.

Černá

Černá není ve skutečnosti barvou. Je pouze nedostatkem světla. Neodráží žádnou barvu, zato všechny barvy spektra absorbuje. Kontrastní barva k černé je bílá. Mnoho černé barvy navozuje sklíčenost a zhoršuje náladu i psychický stav člověka. Vizuálně zdůrazňuje ostatní barvy a opticky zeštíhluje. Může vyjadřovat luxus i klasiku.

význam barev černá

Slovo černá nejspíš pochází z indického kršna (černý). Ve staročeštině se říkalo črný nebo čirný což bylo převzato z praslovanského črna.

Významy černé barvy

Je brána za negativní barvu. To díky noci, kdy se lidé necítili v bezpečí. V západní kultuře symbolizuje smrt, zlo a násilí.

Další významy černé jsou: tajemno, mystika, intriky, ztráta, kouzla, beznaděj a definitivní rozhodnutí. Je barvou opuštěnosti, tajemna, ale také protestu a vzdoru. Je spojována s erotikou.

Černá byla barva satana, který na zem často přicházel jako černá kočka nebo černý kozel. Je barvou hříchu a špatných myšlenek. Lidé si hlídají, aby jim přes cestu nepřešla černá kočka. Černé byly vlajky pirátů a košile fašistů. Označení černý trh, černé myšlenky, černý humor nebo například černá listina ukazují na to jak negativně na nás černá barva působí.

Černá v grafice

Černá je jednou ze čtyř barev barevného modelu CMYK. Používaného při míchání pigmentů tedy zejména při tisku. Zdůrazňuje ostatní barvy. Se světlými barvami tvoří velký kontrast. Černý text na bílém pozadí je skvěle čitelný a i jako podkladová plocha je černá k nezaplacení. Zkrátka je hojně využívanou barvou co se grafiky týká, také proto že působí umělecky někdy až akademicky. Fotografiím a obrazům dodává hloubku.Černá korporátní identita v logu, význam černé barvy

Černá je klasika, která funguje. Je trochu nudná a bez života, ale pokud jí není moc, nic s ní nezkazíte. Může být neutrální i racionální. Působí tvrdě. Přináší jasná sdělení.

Černá ve feng-shui

Černá pohlcuje světlo a tak je její využití v interiéru složité. Mnoho černé působí depresivně. Jako by černá pohlcovala i energii člověka. Nejlepší je pracovat s černou opatrně a tam kde ji použijeme nezapomenout i na světlé tóny. Tak bude interiér působit klasicky a zároveň luxusně. Říká se že černá barva odvádí od soustředění a není vhodná při učení.

Ve feng shui má černá vodní energii. Je doplňkovou barvou. Ukazuje na záhady a přináší pocit vážnosti. Vyjadřuje se pomoci ní samostatnost a síla. Neměla by se objevovat v dětských pokojích a v pokojích nemocných lidí. V menší míře patří černá do kanceláří a do místností finančních institucí. Její užívání musí být vždy voleno s mírou. V kombinacích s bílou, modrou a stříbrnou zklidňuje. S teplými barvami přináší energii.

černá barva v interiéru

Psychologie černé barvy

Lidé, kteří mají černou barvu rádi, jsou uzavření. Vyjadřují protest, vyhýbají se moderním věcem, odmítají svůj úděl a nesnáší řád a systém. Oblíbenost černé často ukazuje na vnitřní blok, vzdor nebo pád do nicoty. Lidé kteří mají černou v oblibě často nejednají moudře a jsou ukvapení. Mají tendenci o věcech až moc přemýšlet. Rádi působí na ostatní tajemně a neproniknutelně. Návrháři rádi nosí černou barvu a to hlavně proto, že je ostatní barvy rozptylují, příliš přitahují jejich pozornost.


psychologie černé barvy oblíbená barva

Historie

Ve středověku byla považována za barvu pokory a odříkání se. Černá byla často roucha mnichů. Ve východních zemích je barvou plodnosti. Indická bohyně plodnosti Kálí má černou tvář. Hinduisti považují černou za barvu času. Pro Egypťany byla barvou znovuzrození a úrody. Nilské bahno, které dávalo život a úrodu bylo totiž černé.

Význam černé barvy hojnost egypt

V orientu je černá barvou bohatství a peněz. Křesťani považují černou za opak světla. Symbolizuje pro ně noc, smrt a zánik. Zároveň ale ukazuje na pokoru a odříkání a proto je často nese roucho mnichů, jeptišek ale i farářů.

V 15. století začala být černá vnímaná jako symbol noblesy a vkusu. Od dob průmyslové revoluce (1750-1900) je černá základní barvou mužského společenského oděvu. Ve jménu průmyslové efektivity a jednoduchosti ustoupili do té doby oblíbené, okázalé a bohatě zdobené obleky.

Tetování


význam černé barvy tetování černá kočka

 

Parfém

význam černé barvy coco chanel noir paris

 

Šperky

Význam černé barvy šperky prsten a naušnice

 

Architektura

význam černé barvy paralelní polis praha

význam černé barvy architektura

 

Interiér

Význam černé barvy interiér koupelna

Význam černé barvy interiér obývací pokoj

Význam černé barvy reliéf

Význam černé barvy podlaha

 Typografie

Význam černé barvy typografie

Móda

Význam černé barvy boty manolo blahnik

Význam černé barvy móda

Význam černé barvy módní přehlídka

 

Význam černé barvy móda

 

Foto

Význam černé barvy foto

Význam černé barvy fotografie

 Vektorová grafika

Význam černé barvy ilustrace

Obalový design

Význam černé barvy obalový design lahev

Význam černé barvy obalový design enjoy the dark side

Význam černé barvy obalový design

 

Corporate identityVýznam černé barvy korporátní identita

Význam černé barvy corporate identity

Význam černé barvy korporátní identita garderobbery

Význam černé barvy corporate identity

vyznam barev cerna zd

Význam černé barvy vizitky black bird


Kam dál

Mohlo by se Vám líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *