Význam barev: Bílá

Každá barva nese svůj význam, vyvolává v nás různé asociace a vzbuzuje určité emoce. Často vychází význam barvy z historických souvislostí.

Při použití barvy k jakémukoli účelu je dobré znát její význam, a to napříč kulturami. Dobře zvolené barvy dávají designům nejen tvář, ale i duši.

Bílá

Bílá barva obsahuje všechny barvy spektra (červenou, zelenou a modrou). Jejím nejtmavším odstínem je černá. Má moc zvětšovat prostor a napomáhat v myšlení. Ve staročeština slovo běl znamenalo tuk nebo bílek. Zřejmě vycházelo z řeckého baliós – bílé.

Významy bílé barvy a její použití

Čistota, ryzost, ctnost, svoboda, spravedlnost, jednoduchost, funkčnost a nevinnost. To jsou hlavní významy přisuzované bílé barvě. Znamená také nové začátky, perfekcionalismus, absolutní dokonalost nebo například upřímnost a nekompromisnost. Bílá plocha také může symbolizovat neposkvrněnost. Lidé si bílou spojují s mládím. Připomíná jim období nekomplikované a nezatížené problémy. Čisté jako list nepopsaného papíru. Zároveň je ale bílá barvou stáří a to hlavně díky bílým vlasům na hlavách starců a jejich moudrosti. Další asociací je bílá jako smrt. Kosti totiž bývají znázorňované bílé. Dále je tato barva přisuzována měsíci a jeho záři na noční obloze. Bílá vlajka symbolizuje mír.

Bílá dává vyniknout ostatním barvám, proto je často používaná jako podkladová barva. Díky velkému kontrastu je černý text na bílém pozadí výborně čitelný. Navíc pozadí v bílé barvě funguje jako odpočinkové místo, na které se divák či čtenář zakouká a nic ho neruší v přemýšlení.

Bílá v interiéru

Bílá v interiéru zvětšuje a prosvětluje prostor. Rovněž dává vyniknout barevným detailům. Pokud interiér postrádá další barvy (je laděn pouze do bílé), působí sterilně, chladně a nepřátelsky. Bílé a do studena laděné prostředí vyhovuje introvertům. Bílá pomáhá zmírnit emocionální rozrušení. Pomáhá vytvářet smysl pro pořádek.

Podle Feng Shui má bílá barva kovovou energii. Navozuje řád, pravidla a systém. Hodí se nejlépe do koupelny a kuchyně.

Psychologie bílé barvy

Lidé kteří mají rádi bílou mívají vysoké standarty. Bývají prozíraví, vyrovnaní, diskrétní a moudří. Jsou velice opatrní v nakládání s penězi. Vše si pečlivě promýšlejí. Nejednají neuváženě. Chtějí vždy dobře vypadat a působit na ostatní. Často bývají nudní. Bílá je oblíbenou barvou lidí, kteří jsou sebekritičtí, samotářští a sobečtí.

Bílá barva má velký význam v křesťanské tradici. Byla považována za barvu čistoty těla i ducha. Ve starověkém Egyptě šlo o posvátnou barvu a  připomínala svítání nebo také vítězství nad podsvětím. V Číně, Vietnamu a Indii znamená smrt. Smuteční oblečení zde je bílé. Smrt je zde brána jako nový začátek. V západní kultuře a v Japonsku je barvou svatebních šatů na důkaz čistoty a neposkvrněnosti nevěsty.

Reklama

 

Význam bílé barvy v reklamě

Význam bílé barvy v reklamě Heinz kečup

Význam bílé barvy v reklamě orbit bílé zuby

 

Architektura

Význam bílé barvy Müllerova vila v Praze

Význam bílé barvy architektura Le Corbusier

Význam bílé barvy Calatrava architektura

 

Interiér

Význam bílé barvy v interiéru styl provance

Význam bílé barvy v interiéru styl provance ložnice

Význam bílé barvy vintage styl provance jídelna

Význam bílé barvy v interiéru

 

Malba

Význam bílé barvy Kazimír malevič

 

Móda

Význam bílé barvy móda pro ženy

Význam bílé barvy móda pro dámy

Význam bílé barvy móda

 

Typografie

Význam bílé barvy typografie

 

Styl

Význam bílé barvy hair style cut bílé vlasy

 

Obalový design

Význam bílé barvy obalový design

Význam bílé barvy obalový design

 

Papírové ilustrace

Význam bílé barvy

 

Corporate identity

Význam bílé barvy korporátní identita

Význam bílé barvy korporátní identita bílá a zlatá

Význam bílé barvy corporate identity

Význam bílé barvy korporátní identita


Kam dál

Mohlo by se Vám líbit

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *