Reportáž z výstavy Martina Salajky v Kolíně

V sobotu jsem si udělala výlet do Kolína a navštívila tu výstavu obrazů Martina Salajky. Výstava je k vidění v krásném prostoru kolínského divadla a to do 25. 6. 2016 a rozhodně stojí za to.

Martin Salajka

Martin Salajka se narodil 30. března 1981 v Uherském Hradišti. Zde také studoval obor užité malby na střední uměleckoprůmyslové škole. Dále studoval malbu na Fakultě výtvarných umění v Brně a na Akademii výtvarných umění v Praze, tady v ateliéru malby Doc. Michaela Rittsteina.

V roce 2004 tískal 1. cenu v celostátní konfrontaci výtvarného umění mladých autorů ArsKontakt, kterou uděluje porota složená z významných současných uměleckých kritiků.

dve-hlavy-vystava-kolin-salajka-2

Jeho tvorba je expresivní a temná ať už formou nebo motivem. Zobrazuje nejčastěji atmosféru tajemného lesa a bytostí v něm, a to zvířat či různých bytostí a přízraků. Obrazy nesou punkovou až metalovou náladu, jsou v duchu romantizujícího pojetí objevovány rozkladné i magické přírodní síly, které v nás probouzejí prapůvodní smyslové a pudové vztahování se ke světu.

Kolínské divadlo

Ještě před samotnou výstavou mě zaujala budova divadla. Řadí se mezi architekturu praktického funkcionalismu. Na stavbě kolínského divadla se podílel pražský architekt Jindřich Freiwald (žák Jana Kotěry) s Jaroslavem Böhmem, kteří se specializovali na projektování divadelních budov.  Navrhovali také stavbu Jiráskova divadla v Hronově,  Pippichova divadla  v Chrudimi nebo přestavbu rozestavěného Státního divadla v tehdejším hlavním městě Persie Teheránu (dnes hlavním městě Íránu). Freiwald byl zastřelen Němci 9. 5. 1945, když se aktivně účastnil Pražského povstání. Slavnostní otevření nového kolínského divadla proběhlo 12. 11. 1939.

Přesto že byl prostor galerie původně navrhován právě pro galerii, dlouhou dobu zde byla malá scéna. Teprve nedávno se do prostoru pustilo světlo a stal se znovu místem pro výtvarné umění. Jde o jednu místnost s šatnou a toaletami, nově zrekonstruovanou, prosvětlenou a s možností posedět a vychutnat atmosféru výstavy i celé budovy.

dvě hlavy divadlo kolín freiwald architektura český funkcionalismus

Budova kolínského divadla navržena architektonickou dvojicí Freiwald-Bőhm. / zdroj: divadlokolin.cz

O výstavě

Na výstavě nebylo možné fotografovat, proto doplňuji text fotkami z katalogu k výstavě (bohužel jsou ale obrazy díky tisku jinak barevně tónované). Do galerie jsme šly v sobotu a tak jsme měly snížené vstupné na 5 Kč. To byl pro mě celkem šok.

dve-hlavy-vystava-kolin-salajka-1

Na fotce měly být původně jen dvě hlavy, ale další dvě se nám tam přimotaly.

Při prvním pohledu člověka napadají slova jako horor, zatracení, intenzita temnoty… Zkrátka vás chytne temná ruka Salajkova. Vše co máte spojeno s temnou stránkou lidí a co vám vytane v mysli při noční procházce lesem se vám odkrývá ve vystavovaných obrazech. Jsou zde velká plátna doplněná o malá kulatá. Někdy obraz tvořila 4 menší plátna. Vše bylo malováno akrylem.  Po obrazech se prohání lebky se zářícíma očima, vyskakují na vás nelítostní vlci, chytáte se do pavučin a obklopují vás přízraky.

Temnotu na obrazech často vyvažovaly cákance světlých barev. Přesto z děl sálala dekadence. Bylo vidět, že autor obrazů nemaluje pouze štětci, někde nanášel barvu přímo z tuby a podobně. Opakovaly se motivy jako pavučina, lebky, havrani, stromy, vlci a sovy.

Celkově byly obrazy potemnělé, nejčastěji černé nebo šedé. Jako doplňkové barvy autor používal oranžovou, modrou, zelenou, žlutou a červenou, zřídka i bílou. Zaujal mě obraz „Berany duc“, který byl detailnějším a výřečnějším než ostatní. Jakoby představoval peklo, ve kterém spolu navzájem obcovaly zlé bytosti. Celé dílo na mě působilo jako ovládnutí mysli černými zákeřnými myšlenkami. Ztvárněná deprese, pohlcení bezmocí. Démoni v nás, závislosti, strach… Obrazy vám zkrátka odkryjí vaší černou duši.

Nebojte se těžkých témat a na výstavu vyrazte. Stojí rozhodně za to. Slabší jedinci po ní můžou mít krušnější noc, to vám říkám z vlastní zkušenosti :) Ale šla bych zas!

dve-hlavy-vystava-kolin-salajka-3

Obraz Martina Salajky: Berany Duc

Obraz Martina Salajky: Berany Duc

dve-hlavy-vystava-kolin-salajka-7 dve-hlavy-vystava-kolin-salajka-8 dve-hlavy-vystava-kolin-salajka-9

Po Salajkovi bude možné v kolínském divadle navštívit výstavu obrazů Jana Vladimíra Hnízda nebo Josky Skalníka.

Zdroje

http://www.novagalerie.cz/artists/salajka/

http://www.divadlokolin.cz/cms/historie/divadlo-kolin

 

Mohlo by se Vám líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *