Recenze knihy: Stromovka

Neobyčejná knížka pro každého stromomila. Odkrývá úžasné příběhy vzácných, zajímavých ale i bájných stromů.

Stromovku vydal Kmen baobabu ve spolupráci s nakladatelstvím Baobab v roce 2009. Napsal jí Jiří Dvořák společně s Terezou Horváthovou. Ilustrovali ji děti pod vedením Ivany Blažkové a dalších výtvarníků při ZUŠ Václava Pichla v Bechyni a také děti, které se zúčastnily baobabích dílen v bechyňské klášterní zahradě.

dve-hlavy-kniha-baobab-strom-1

Co v knize najdete

Knížka není encyklopedií. O tom napovídá i fakt, že jsou v ní i stromy, které najdete pouze v bájích. Nesnaží se popsat vzhled, výskyt nebo čeledi jednotlivých stromů. Vypráví příběhy o cestě stromu, o jeho plodech a také o tom jak jsou spojeny s našimi životy.

Na první pohled vás upoutá krásná titulní strana, ta se podle mě opravdu povedla. Další stránky patří fotografiím. Nenajdete na nich přímo stromy, ale možnosti jejich využití. Například masky z avokádové masti atd. Bohužel fotografie jakoby do knihy vůbec nepatřily. Působily na mě nezajímavě a měla jsem pocit, že pochází z nějakého hodně starého časopisu.

5

Dál už se kniha věnuje stromům a to například: avokádu, dubu korkovému, granátovník, jinanu, řečíku, upasu nebo třeba ygdrasilu. Dohromady je jich 31. Každý jednotlivý strom je doplněn dětskými obrazy a často také dalšími menšími profesionálními grafikami či známými obrázky. Ilustrace od dětí jsou hodně rozmanité. Jsou použity různé techniky malby, kresby i grafiky. Sjednocuje je především použití barev a to černé a magenty.

Stromovka má lepenou, nešitou vazbu s tvrdými deskami.

Jde rozhodně o zajímavý umělecký počin jak provedením tak textem. Přijde mi, ale že jeho forma je nezáživná a bohužel není dětským čtenářům příliš nakloněna. 4

Mohlo by se Vám líbit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *